70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Pożyczek nie powinniśmy się bać.

Pożyczka darmo bez bik dostępna dla każdego, Pożyczka w 15 minut

Pożyczek nie powinniśmy się bać.

O pożyczkach warto wiedzieć więcej i są to zobowiązania, które nieraz mogą uratować z bardzo trudnej sytuacji. Jeśli więc ktoś chciałby poznać kilka powodów, dlaczego warto brać pożyczki, to niech przeczyta ten artykuł i przekona się, że to nie jest nic strasznego.

Każdy z nas ma swoje potrzeby, czasem wynikają one z naszej własnej woli, a czasem po prostu zdarza się tak, że musimy je spełnić, mimo że chcielibyśmy odłożyć je w czasie. Często do takich potrzeb przydają się pieniądze, ale oczywiście nikt z nas nie ma ich nieograniczonej ilości, więc trzeba coś robić, aby było ich więcej. Jednym z najlepszych sposobów na to, jak zdobyć szybko dodatkowe pieniądze i to wcale nie małe kwoty, jest wzięcie pożyczki.

Pożyczka — co to jest?

Pytanie, które zostało zadane, wydaje się bardzo oczywiste. Jednak nie dla każdego tak jest, ponieważ jest to pojęcie ekonomiczne, którego nie wszyscy potrafią rozróżnić, od na przykład kredytu. Dlatego też warto dowiedzieć się trochę o tym, czym jest pożyczka i na jakiej podstawie się jej udziela, a także można następnie porównać ją z kredytem i samodzielnie stwierdzić, co jest bardziej opłacalne.

Może zaczniemy od czegoś, nad czym nie będziemy tutaj się zbytnio skupiać, czyli na kredycie. Ponieważ to właśnie z nim najczęściej jest mylona pożyczka. Przede wszystkim warto wiedzieć, kto może nam udzielić kredytu, bo o taki nie możemy się ubiegać u każdego. Kredyt, jako produkt finansowy, może być udzielany tylko i wyłącznie przez bank, wobec innego podmiotu. Opiera się on więc na prawie bankowym i żadna inna instytucja, żaden inny podmiot nie może udzielać kredytu. Oczywiście można sporządzać bardzo podobną umowę do tej, na podstawie której banki udzielają kredytów, jednak na tym koniec. Kredyt jest o wiele ciężej dostać, ponieważ obwarowany jest większą ilością restrykcji. Między innymi trzeba wskazać, jakie ma się aktualne dochody, czy będzie jakiś wkład własny, jak wygląda sprawa zadłużenia i też niestety nie można zachować dla siebie, na co ten kredyt będzie przeznaczony, ponieważ osoba, która go otrzymała, będzie pilnowana, żeby nie wydała na coś zupełnie innego. Kredyt więc jest tylko na ściśle wyznaczone cele i raczej nie wykorzystamy go zawsze, na co tylko chcemy. No i pozostają skomplikowane umowy i wskaźniki, według których na przykład liczy się wysokość rat i dodatkowe koszty kredytu. Jest to dość skomplikowane, dla osoby, która raczej nigdy nie interesowała się ekonomią. Oczywiście można poprosić w obsłudze klienta o wytłumaczenie umowy, jednak nadal nie wszystko może być takie zrozumiałe.

W przypadku pożyczki sprawa wygląda nieco inaczej. Zacznijmy może od tego, że udzielić może jej każdy i każdemu. Można więc spokojnie sporządzać umowę nawet między znajomymi, osobami sobie zupełnie obcymi, przedsiębiorstwami, czy też jak to często bywa, taka umowa zawierana jest między firmą pożyczkową a zwykłym konsumentem. Opiera się ona na podstawie Kodeksu Cywilnego. Ma ona wiele przewagi nad kredytami. Może i ciężej będzie uzyskać tak wysokie pożyczki, aby starczyło na budowę domu, ale nie będzie problemu z uzyskaniem mniejszych pożyczek na bieżące potrzeby i te pożyczki będą wydawane od ręki, więc idzie to bardzo szybko. Firmy pożyczkowe nie wymagają żadnych dodatkowych dokumentów, tylko zazwyczaj podstawowe dane. Dla siebie również może pozostawić to, na co te pieniądze zostaną przeznaczone. Nikt w większości przypadków nie będzie nas z tego rozliczał. Jedyne czego należy się pilnować, to terminu spłaty, ponieważ jego przekroczenie może w konsekwencji wywołać dość wysokie dodatkowe oprocentowanie, czyli koszty pożyczki.

Najlepsza na pilne potrzeby

Każdemu z nas może zdarzyć się jakaś sytuacja, w której pieniądze będą potrzebne bardzo szybko. Banki raczej nie będą nam skore udzielić pożyczek od ręki, tylko postawią pewne wymagania. Natomiast firmy udzielające pożyczek mogą nam taką udzielić nawet w kilkanaście minut. Nic prostszego nie ma.

Co mamy na przykład zrobić, jeśli zepsuje nam się auto? Albo lodówka, czy inny dość potrzebny sprzęt? Pozostając przy przykładzie auta, przecież ono nie rzadko służy nam do dojazdów do pracy, odwożenia dzieci do szkoły itd. Są to raczej obowiązki, których trzeba pilnować i nawet kilka dni ich zaniedbania może skutkować dość poważnymi konsekwencjami. Można wręcz powiedzieć, że auto służy nam do tego, aby móc zarabiać. Oczywiście należy szybko je oddać do mechanika, jednak skąd pieniądze na naprawę? Taką sytuację nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć i nie koniecznie musimy mieć na to oszczędności. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie po prostu udanie się do odpowiedniej firmy i poproszenie o pożyczkę. Taka pożyczka, jeśli będzie rozłożona w ratach, nie powinna zbytnio uszczuplić naszego budżetu, a pieniądze tak naprawdę będziemy mieć bardzo szybko.

Jednak czasem zepsute auto może być naszym najmniejszym zmartwieniem. Zdarzają się problemy o wiele poważniejsze, które wymagają wręcz natychmiastowej reakcji. Może być to na przykład choroba kogoś bliskiego, potrzeba kupienia leków itp. Czy w takiej sytuacji należy odpuścić? Oczywiście, że nie. Jedynym logicznym rozwiązaniem jest to, że należy wziąć pożyczkę, która pomoże rozwiązać te wszystkie zdrowotne problemy. Przecież jeśli ktoś w miarę dobrze radzi sobie z finansami domowymi, to nie powinien mieć później żadnych problemów, a na zdrowiu nie można oszczędzać.

Jakie wady i zalety?

Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, może warto w ogóle zastanowić się nad tym jego zaletami i wadami i nad tym, czy w ogóle jest sens brania pożyczki. Czasem też może i nie potrzebujemy pożyczki, ale zdarzy się, tak, że może być ona bardzo korzystna. Trzeba rozważać każdą sytuację, którą napotkamy, ponieważ tylko to pozwoli na podjęcie odpowiednich decyzji.

Pożyczkę należy brać, gdy naprawdę warto. Nie chodzi tu koniecznie o te nagłe potrzeby, lecz także sytuację, w których oszczędzamy na coś i zbieramy pieniądze, jednak napotykamy tak korzystną ofertę z firmy pożyczkowej, że szkoda byłoby z niej zrezygnować. Może być to na przykład promocja na ten produkt finansowy, która będzie obejmowała na przykład niższe koszty pożyczki, niskie oprocentowanie, wydłużony okres spłaty, a może nawet kilka miesięcy bez oprocentowania. Firmy pożyczkowe działają jak każde inne przedsiębiorstwo i również wykorzystują marketing, aby zachęcić ludzi do korzystania z ich oferty, więc możemy spodziewać się różnych działań.

Pożyczkę należy brać także tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi tego, że będziemy w stanie ją spłacić. Oszacowanie tego naprawdę nie musi być trudne. Wystarczy tylko udać się do wybranej firmy i zapytać, jak wysokie byłyby raty, przy danej wysokości pożyczki. Po otrzymaniu wiadomości wystarczy dorzucić tę kwotę do miesięcznego budżetu i zobaczyć, czy będzie nas na to stać, czy niestety trzeba poszukać innej formy zdobycia pieniędzy. Jeśli budżet nie będzie się dopinać, lepiej jest nawet nie ryzykować pożyczki, ponieważ niedotrzymywanie terminów spłat wplącze nas w dodatkowe koszty i w spiralę długu, z której ciężko jest wyjść. Trzeba po prostu postarać się tak ułożyć budżet, aby pozostały pieniądze na spłatę pożyczki.

No i nie należy też brać pożyczki od pierwszej lepszej firmy. Nie jest to dobre postępowanie, mimo że jest ono bardzo wygodne. Lepiej jest nawet pochodzić po okolicy, czy też zwyczajnie sprawdzić w Internecie i poszukać najkorzystniejszej oferty pożyczkowej. Może i będzie to wymagać trochę czasu, jednak lepiej jest chyba poświęcić kilka godzin, niż potem tracić na wysokości kosztów pożyczki. Wystarczy zrobić sobie zwykłe porównanie i nie będzie żadnego nieporozumienia ani żalu do siebie, że podjęło się taką, a nie inną decyzję.

Dlaczego warto?

Może i niektórych już poprzednie akapity zdążyły przekonać, że naprawdę warto brać pożyczki, jednak zapewne i są ci bardziej sceptyczni, albo po prostu przezorni, których jeszcze warto trochę przekonać, że pożyczka, to naprawdę nie jest nic złego, o ile dobrze się wybierze.

Każdy z nas o czymś marzy i każdy ma jakieś pragnienia, których oczywiście nie chciałby porzucać. Tacy już jesteśmy, że zazwyczaj do spełnienia tych naszych pragnień przydają się większe, czy też mniejsze pieniądze. Nie rzadko jest tak, że już w młodości wymarzyliśmy sobie jakieś miejsce, do którego chcielibyśmy polecieć i całe lata ta podróż chodzi za nami. Szkoda byłoby tylko myśleć o tej podróży, o tych marzeniach i nie zrobić nic w kierunku ich spełnienia. Jednym z najlepszych sposobów, aby zdobyć pieniądze na spełnienie takiego marzenia, jest pożyczka. Jeśli na przykład trafimy na promocję biura podróży, które organizuje wycieczkę właśnie w to wymarzone przez nas miejsce, to szkoda byłoby taką okazję tracić i po prostu najlepszym rozwiązaniem byłoby wziąć na tę podróż pożyczkę. Może i czasem będzie pewna myśl, że trochę szkoda się zadłużać. Jednak jeśli ktoś potrafi operować swoim budżetem domowym, to zawsze znajdzie trochę pieniędzy na spłatę pożyczki, a takiej okazji nie warto przepuszczać, bo przecież może się ona już nie powtórzyć, a potem będzie tylko żal i złość wobec siebie, że nie skorzystaliśmy z takiej okazji.

Każdy z nas, jeśli chce osiągać w życiu coraz więcej, powinien się rozwijać. Może być to rozwój samodzielny w domu, a mogą to być różne kursy, wyjazdy i tak dalej. Prócz stawiania na własny rozwój, warto jeszcze pomóc w rozwijaniu się najbliższych, ponieważ ta dobroć wobec kogoś może kiedyś obrócić się wobec nas, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Jednak nie zawsze nas stać na taki rozwój, a może właśnie istnieje okazja nie do odpuszczenia. Właśnie w takich momentach warto brać pożyczkę, bo to nie jest żadne zadłużanie się, tylko czysta inwestycja we własną osobę. Jeśli ktoś robi to na poważnie i wykorzysta wiedzę i umiejętności, które zdobędzie dzięki inwestycji, to szybko mu się to zwróci i to z nawiązką, a przecież pożyczkę nie jest aż tak ciężko spłacić, jeśli panuje się nad wydatkami.

Pamiętaj o odpowiedzialności

Przy zaciąganiu pożyczek i przy wydawaniu pieniędzy bardzo ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście czasem może nas ponieść, ale lepiej jest po prostu zaplanować w budżecie takie luźne wydatki, a pieniądze z pożyczki, przeznaczyć tylko na wyznaczony cel. Fakt, że nikt nas nie kontroluje, na co te pieniądze wydajemy, nie znaczy, że mamy je wydawać na wszystko, co nam wpadnie w oko. Te wydatki powinny być przemyślane i zaplanowane. Jeśli wydajemy na kurs, to wydajemy na kurs, jeśli na wakacje, to na wakacje i tego właśnie trzeba się trzymać. Pozwoli to na całkowite wykorzystanie pieniędzy w dobry sposób i może jeszcze coś zostanie, co pozwoli na szybsze spłacenie pożyczki.

Terminy się zbliżają…

Niestety jest tak, że jeśli już weźmiemy pożyczkę, to potem będą nas gonić terminy, odnośnie do jej spłaty. No niestety tego nie unikniemy, ale przecież jest to konsekwencja pożyczki i lepiej jest tego nie unikać. Przy każdej wypłacie najlepiej będzie zaplanować sobie, że dana kwota będzie przeznaczona na pożyczkę i tych pieniędzy nie ruszać. Jeśli zdarzy nam się zapłacić ratę trochę później, to koszty z tym związane mogą nas już zaboleć, ponieważ jest to zwiększone oprocentowanie, które w takich wypadkach czasem może być bardzo wysokie.

Może po przeczytaniu tego artykułu, ktoś już dał się przekonać do pożyczek? Jeśli tylko pamięta się o kilku zasadach, to naprawdę warto je brać, gdy tylko będzie ku temu dobra okazja. Nie trzeba się ich bać, bo wystarczy tylko wszystko dobrze przemyśleć i z ich spłatą nie będzie żadnego problemu.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o